- Pack
1000
Classic Sugarcane Bowl Bagasse 470 ml. Resistant to fats and cuts.
100% Biodegradable, compostable and recyclable.
Suitable for the microwave.
The price is for a pack of 1000 units.
See more products
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 470 ml |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bowl |
| Total Capacity | 470 ml |
| Diameter | 17,5 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4,5 cm |
| Width | 17,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 1000 |
Product Reviews / Q&A