Enhance your food and give it a special touch with this sugar cane bowl. Offer your customers a professional and neat service by introducing either food or any kind of sauce, enjoy a good meal without stains or dirt!
Accesories
See more products
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Design | Mini |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Tarrinas Caña de Azúcar |
| Uses | Take Away |
| Total Capacity | 120ml 4Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Lower diameter | 5 cm |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Round |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A