- Pack
2000
Contenitori per salse trasparente compostabile, in PLA 88ml, ideale per contenere salse fredde. Adatto per servizi di catering, take away, scuole, eventi, feste e self-service.
Coperchio non incluso. Si può trovare in Accessori.
The price is for the Box of 2.000 Units. 20 Packs of 100 Units.
Accesories
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Design | Enjoy |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Total Capacity | 88 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4 cm |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Intrastat | 11081200 |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 2000 |
Product Reviews / Q&A