- Pack
200
Renewable & Compostable Containers PLA 710ml Ideal for containing a wide variety of Cold Foods.
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 19x15cm |
| Design | Gourmet |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Envases con Tapa Almidón de Maíz PLA |
| Uses | Take-Away |
| Total Capacity | 710ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 5 cm |
| Width | 17 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 19 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 200 |
Product Reviews / Q&A