Enhance your food and give it a special touch with this bowl made of sugar cane. Offer your customers a professional and neat service by introducing either food or any kind of sauce, enjoy a good meal without stains or dirt!
Find your compatible lids in product accessories and discover the most efficient way to serve your delicacies.
Accesories
See more products
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 355 ml |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bowl |
| Total Capacity | 355 ml |
| Diameter | 15,5 cm |
| Shape | Round |
| Width | 15,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A