- Pack
400
Sugarcane Bowl Bagasse Noodle 175 ml. Resistant to fats and cuts.
Accesories
See more products
Description: Compostable 940 ml White Bagasse Sugar Cane Noodle Bowl.
Applications:
The sugar cane noodle bowl is renewable and compostable and is designed to be strong as well as grease and cut resistant. Sturdy and versatile, these plates work well with a variety of foods.
They are certified compostable by BPI and comply with ASTM D6868.
Capacity: 940 ml.
Colour: White.
Material: Sugar Cane.
Presentation:
The price is for the Box of 400 Units. 8 Packs of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø19,5cm |
| Design | Easy |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bowl |
| Total Capacity | 940 ml |
| Lower diameter | 9 cm |
| Top diameter | 19,5 cm |
| Shape | Round |
| Height | 5,8 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 400 |