- Pack
240
Cardboard cup of 290 ml made of 100% paper from sustainably managed forests. They are an eco-friendly and versatile solution for consuming a wide variety of beverages.
See more products
Description: 100% plastic-free cardboard cup, ideal for hot or cold drinks. Made from cellulose from wood fibre harvested from sustainable forests. This biodegradable cup is made from renewable plant-based materials. It is a 100% paper cup, promoting care and respect for the environment and sustainability.
Applications: Disposable cup designed for the consumption of hot and cold drinks. This cup is usually used for take away.
Also known as a paper coffee cup.
Colour: Green.
Material: Cardboard.
Measurements:
Upper diameter: 9 cm.
Height: 9,2 cm.
Bottom Diameter: 5,5 cm.
Capacity: 8 Oz / 250 ml approx.
Presentation: Pack of 20 Units.
| Colour | Green |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø8cm |
| Material | Paper + PE Layer |
| Product type | Paper Cups |
| Uses |
Cold and Hot Drinks Take Away |
| Total Capacity | 270 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 8 cm |
| Shape | Cylinder |
| Height | 9,00 cm |
| Compostable | No |
| Freezing | No |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Grammage | 250 g/m² |
| Traditional Oven | No |
| Microwave | No |
| Recyclable | Yes |
| Reusable | No |
| Type | Tableware |
| Maximun Use Temperature | 90ºC |
| Minimum Use Temperature | -40ºC |
| Price for | 240 |