- Pack
500
Transparent PLA Compostable Jar, 470ml. Ideal for catering, take away, schools, events, parties and self-service.
Lid not included. You will find it in the accessories section.
The price is for the Box of 500 Units. 10 Packs of 50 Units.
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø12cm |
| Design | Round |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Tarrinas Almidón de Maíz PLA |
| Uses | Take-Away |
| Total Capacity | 470 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Top diameter | 12 cm |
| Shape | Concave |
| Height | 8 cm |
| Width | 12 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 500 |