- sale
Who hasn't ever spilled some sauce or dropped some food? Problems like this can happen, so why not solve it with this lid made of sugar cane that fits perfectly to the jar so that the inside is completely safe and no more unforeseen events occur. Pretty useful, right?
Accesories
See more products
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Lid |
| Total Capacity | 120ml 4Oz |
| Diameter | 7,5 cm |
| Shape | Round |
| Width | 7,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 50 |