- Pack
2000
Lid for Compostable Jar made of PLA of 60, 88 and 120ml and 940ml. Ideal to contain cold sauces.
The price is for the Box of 2.000 Units. 20 Packs of 100 Units.
Accesories
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Lid |
| Total Capacity | 120ml 4Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | Ø7cm |
| Shape | Concave |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 2000 |