Sandwich Wedge PLA 16,5x11,0x7,5 cm (125 Units)
See more products
Description: Compostable packaging in PLA 16,5x11,0x7,5 cm.
Application: Compostable containers are a more sustainable option for serving a variety of cold foods.
Made from PLA, a plant-based plastic, they are as strong and durable as their traditional counterparts, but are not based on petroleum-based plastics.
These containers are 100% renewable, BPI compost certified and ASTM D6400 compliant.
Colour: Transparent.
Material: PLA.
Size: 16,5x11,0x7,5 cm.
Presentation:
The price is for a Pack of 125 Units.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | 16,5x11x7,5cm |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Envases para Sandwich |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Triangular |
| Height | 7,5 cm |
| Width | 11 cm |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 16,5 cm |
| Price for | 125 |
Product Reviews / Q&A