- Pack
- sale
2500
Sucarcane Lid Container Bagasse White 60ml (2500 Units)
Accesories
See more products
Description: Compostable Lid for White Bagasse Sugar Cane Jar 60 ml.
Colour: White.
Material: Sugar Cane (BIO).
Presentation:
The price is for the Box of 2.500 Units. 50 Packs of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Lid |
| Total Capacity | 60 ml |
| Top diameter | 7 cm |
| Shape | Round |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 2500 |