- Pack
2500
Sugarcane Container Bagasse White 60ml (2500 Units)
Accesories
See more products
Description: 60 ml compostable white bagasse sugar cane jar. Perfect for hot or cold contents.
Applications:
Sugarcane tableware is renewable and compostable and is designed to be strong as well as grease and cut resistant. Sturdy and versatile, these dishes work well with a variety of foods.
They are certified compostable by BPI and comply with ASTM D6868.
Capacity: 60 ml.
Colour: White.
Material: Sugar Cane.
Presentation:
The price is for the Box of 2.500 Units. 50 Packs of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Tarrinas Caña de Azúcar |
| Uses | Take Away |
| Total Capacity | 60 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Round |
| Height | 3 cm |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 2500 |
Product Reviews / Q&A