- Pack
800
Sugarcane Bowl Bagasse 175 ml. Resistant to fats and cuts.
Accesories
See more products
Description: 355 ml compostable white bagasse sugar cane bowl.
Applications:
Sugar cane tableware is renewable and compostable and is designed to be strong as well as grease and cut resistant. Sturdy and versatile, these plates work well with a variety of foods.
They are certified compostable by BPI and comply with ASTM D6868.
Capacity: 355 ml.
Colour: White.
Material: Sugar Cane.
Presentation:
The price is for the Box of 1.800 Units. 16 Packs of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 355 ml |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bowl |
| Total Capacity | 355 ml |
| Diameter | 15,5 cm |
| Shape | Round |
| Height | 4 cm |
| Width | 15,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 800 |
Product Reviews / Q&A