- Pack
400
Sugarcane Tray Ecologic White 470ml 18,0x12,0x4,0cm (400 Units)
Accesories
See more products
Description: Ecological Container made of Sugar Cane measuring 18,0x12,0x4,0 cm with a Capacity of 470 ml in White Colour.
Applications:
Sugarcane tableware is renewable and compostable and is designed to be strong as well as grease and cut resistant. Sturdy and versatile, these plates work well with a variety of foods.
They are certified compostable by BPI and comply with ASTM D6868.
Colour: White.
Material: Sugar Cane.
Measurements:
Length: 18 cm.
Width: 12 cm.
Height: 4,0 cm.
Presentation:
The price is for the Box of 400 Units. 8 Packs of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 470 ml |
| Design | Be Eco! |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Envases Rectangulares de Caña de Azúcar |
| Total Capacity | 470 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Rectangular |
| Height | 4 cm |
| Width | 12 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Length | 18 cm |
| Microwave | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 400 |