- Pack
500
Mini biodegradable oval bowl made of sugar cane 350ml in white.
The price is for the Box of 500 units. 10 Packs of 50 units.
See more products
Description:
Biodegradable mini square bowl made of sugar cane with 350ml capacity and in white colour. The material of the product does not alter the taste of the content and keeps it fresh at all times. This bowl is certified to the OK compost standard EN13432.
Applications:
Ideal for serving both hot and cold food at tastings, caterings or sophisticated events.
Colour:
White.
Material:
Sugar cane or bagasse.
Measurements:
Length: 10,7 cm.
Width: 13 cm.
Height: 9,1 cm.
Capacity:
350ml.
Presentation: Box of 500 units. 10 Packs of 50 units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 13x10,7cm |
| Design | BIO |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bowl |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Total Capacity | 350 ml |
| Certificates | Food Contact |
| Shape | Oval |
| Height | 9.1 cm |
| Width | 10,7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 12129920 |
| Length | 13 cm |
| Recyclable | Yes |
| Type | |
| Lip Length | 11 cm |
| Price for | 500 |