Sclassic sugarcane Bowl Bagasse 355 ml, Ø6x3cm. Resistant to fats and cuts.
100% Biodegradable, compostable and recyclable.
Suitable for the microwave.
The price is for a pack of 50 units.
See more products
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | 355 ml |
| Design | Bassic |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Bowl |
| Total Capacity | 355 ml |
| Diameter | 16 cm |
| Shape | Round |
| Width | 16 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A