- Pack
5000
Lid for Compostable Jar made of PLA of 30 ml. Ideal to contain cold sauces.
The price is for the Box of 5,000 Units. 25 Packs of 200 Units.
Accesories
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
200% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø4,5cm |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Lid |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 4,5 cm |
| Shape | Round |
| Width | 4,5 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Intrastat | 11081200 |
| Recyclable | Yes |
| Price for | 5000 |