Sugarcane Plate White 17,5 cm.
The price is for a pack of 50 units.
See more products
Description: 17.5 cm compostable white bagasse sugar cane plate.
Applications:
Sugar cane tableware is renewable and compostable and is designed to be strong as well as grease and cut resistant. Sturdy and versatile, these plates work well with a variety of foods.
They are certified compostable by BPI and comply with ASTM D6868.
Colour: White.
Material: Sugar cane.
Measurements: Ø17,5 cm.
Presentation:
The price is for a Pack of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø17,5cm |
| Design | Classic |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Plate |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 17,5 cm |
| Shape | Round |
| Height | 1,6 cm |
| Width | 17,5 cm |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Microwave | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A