Sugarcane Plate White 15,5cm.
The price is for a pack of 50 units.
See more products
Description: 100% Ecological Biodegradable Disposable Plate, designed with simple and elegant lines. Made from Sugar Cane, it offers a high quality, resistant to Microwave and Hot Oil.
Recyclable after use.
Application: Due to their flexibility and light weight, Sugar Cane plates are perfect for any type of event. Hospitality, catering, buffet, school canteens, nursing homes, hospitals and more.
Colour: White.
Material: Sugar Cane.
Measurements: Ø155 mm.
Presentation:
The price is for a Pack of 50 Units.
| Colour | White |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø15,5cm |
| Design | Classic |
| Material | Sugarcane |
| Product type | Plate |
| Uses | Restaurants and Catering |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | 15,5 cm |
| Shape | Round |
| Width | 15,5 cm |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 48236910 |
| Microwave | Yes |
| Type | Tableware |
| Price for | 50 |
Product Reviews / Q&A