Lid for Compostable Jar made of PLA of 60, 88 and 120ml and 940ml. Ideal to contain cold sauces.
The price is for a pack of 100 Units.
Accesories
See more products
For cold food, Suitable from -18ºC to 40ºC.
100% renewable, Made of PLA, is plastic of vegetable origin, are strong and durable like traditional.
Certified for compost by BPI and comply with ASTM D6400.
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Total Dimensions | Ø7cm |
| Material | Cornstarch (PLA) |
| Product type | Lid |
| Total Capacity | 120ml 4Oz |
| Certificates | Food Contact |
| Diameter | Ø7cm |
| Shape | Concave |
| Width | 7 cm |
| Biodegradable | Yes |
| Compostable | Yes |
| Food Contact | Yes |
| Disposable | Yes |
| Family | Monouso |
| Intrastat | 39241000 |
| Recyclable | Yes |
| Type | Container |
| Price for | 100 |
Product Reviews / Q&A